Budowa tradycyjna, a szkieletowa

Budowa tradycyjna domu różni się od tej szkieletowej w kilku bardzo ważnych aspektach. Warto poznać te różnice, ponieważ mogą one zaważyć na podjęciu przez nas decyzji dotyczącej wyboru metody do postawienia naszego domu. Metoda szkieletowa charakteryzuje się tym, że można dzięki niej bardzo dużo zaoszczędzić zarówno pod względem finansowym jak i czasu. Zbudowanie domu o powierzchni 100m kwadratowych w przypadku zastosowania technologii szkieletowej może zająć zaledwie trzy miesiące. W przypadku użycia metody tradycyjnej czas ten może być dłuższy nawet o osiem razy! W przypadku tej pierwszej metody możemy uniknąć martwego sezonu zimowego, w którym niedokonywane są najważniejsze prace z racji tego, że nie sprzyjają ku temu warunki atmosferyczne, które są niekorzystne. Budowa szkieletowa charakteryzuje się również tym, że koszty, które trzeba ponieść, gdy się ją zastosuje są zdecydowanie niższe niż w przypadku metody tradycyjnej. Widać to doskonale choćby nawet na przykładzie zużycia wody podczas przeprowadzania budowy. Metoda szkieletowa nie zabiera wiele wody oraz zużycie prądu w tym wypadku nie jest duże.

budowa domu szkieletowegoKrótszy czas budowy również ma to do siebie, że za całą budowę zapłacimy zdecydowanie mniej. Nie musimy przecież wtedy przez długi czas opłacać ekipy budowlanej. Oszczędności w tym wypadku mogą być liczone nawet w tysiącach złotych. Kolejną sporą różnicą w zastosowaniu tych dwóch metod jest to, że budowa szkieletowa nie generuje tak wielu odpadów oraz śmieci jak metoda tradycyjna. Zaoszczędzenie na ich wywozie również może nam dać kilka dodatkowych tysięcy. W przypadku tradycyjnej budowy koszty utrzymania tradycyjnego sanitariatu również są zdecydowanie wyższe. Domu szkieletowe, jak chwalą się ich konstruktorzy po zakończeniu budowy są znacznie bardziej ekonomiczne niż te tradycyjne. Szczególnie widać to w kwestii ogrzewania, które może być tańsze nawet trzykrotnie. W dłuższej perspektywie czasu na ogrzewaniu można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wydawać się może, że jeśli porównamy te dwa sposoby stawiania domów metoda szkieletowa będzie dla nas znacznie bardziej korzystna z punktu widzenia ekonomicznego. Wystarczy zastosować odpowiednią technologię by otrzymać dom ekonomiczny i solidny, który dam dach nad głową na kilkanaście lat.